Magyar Katolikus Lexikon > M > Mar Thomiták Egyháza

Mar Thomiták Egyháza: az →indiai jakobitáktól elszakadt, protestáns jellegű, →antiochiai szertartású közösség. - A 19. sz. derekán anglikán hittérítők lit. reformokat akartak bevezetni az indiai jakobita egyh-ba. Az indiai jakobiták ekkor ort. és reformált jakobitákra szakadtak. Az előbbiek elutasították, az utóbbiak elfogadták a reformokat és 1868: megszervezték a ~t. Szert-aikból elhagyták az Istenszülő és a szentek közbenjárására vonatkozó könyörgéseket, valamint a halottakról való megemlékezést. A ~ élén →metropolita áll, kinek joghatósága alá 4 egyhm. és kb. 250 ezer hívő tartozik. A ~tól szakadt el a →Szent Tamás apostol evangéliumi egyháza. P.I.

Oriente Cattolico 1962:137, 144. - Timkó 1971:182.